ДЕЛБА НА СЪСОБСТВЕН ИМОТ
ДЕЛБА НА СЪСОБСТВЕН ИМОТ
Иван и брат му Марин са съсобственици. Иван притежава 2/6 идеални части от апартамент, намиращ се в двуетажна къща, а Марин- 4/6 идеални части. Към жилището има и маза.
Двамата братя устно се разбират Иван да преустрои избеното помещение в магазин. В бъдеще, когато решат да извършат делба, Марин е съгласен магазинът да е в дял на Иван.
Иван се снабдява с разрешение за преустройство. Същото е издадено на името на двамата братя, в качеството им на съсобственици. Има и одобрен архитектурен проект.
Но може ли Иван да бъде сигурен, че след извършване на преустройството, ще стане собственик на магазина?
Избеното помещение по начало няма самостоятелно съществуване. То е принадлежност към съответното жилище. Така че, собственик на избеното помещение е собственика на апартамента.
Двамата братя са съсобственици и притежават идеални части от въпросния апартамент. Избеното помещение принадлежи и на двамата.
Какво означава наличието на одобрен архитектурен проект за преустройство на избеното помещение?
С този проект ще се промени неговото предназначение, както и принадлежността му към жилището ще отпадне. То ще стане самостоятелен обект. Собственикът му вече може да е различен от този, който е собственик на апартамента.
Възможно е избеното помещение да е предназначено за общо ползване и да обслужва всички апартаменти в къщата. За извършване на преустройството му, ще е нужно съгласие на всички съсобственици. Разпореждането с вече преустроеното избено помещение също ще се извършва от всички. Но нашият случай не е такъв.
Но може ли Иван да бъде сигурен, че след извършване на преустройството, ще стане собственик на магазина?
Устното споразумение не е достатъчно и Иван не може да е сигурен, че при делба, магазинът ще премине в негов дял.
Съсобствеността може да бъде прекратена с делба.
Има два вида делба- доброволна и съдебна.
Доброволната се извършва чрез сключването на договор с нотариално заверени подписи на всички съсобственици. Съдебната делба се извършва по съдебен ред, започвайки с писмена молба на един или няколко от съсобствениците. Ако между Иван и Марин няма спорове, те могат да сключат договор за доброволна делба.
Необходимите документи за това са следните:
- Документ за собственост /нотариален акт или др./
- Удостоверение за наследници
- Скица на имота
- Одобрен архитектурен проект за преустройство
- Данъчна оценка на имота
Също така, ако бъде извършена делба, може да се възложи право на надстрояване само в полза на някой от съделителите.